Ero sivun ”AM-Miniahven” versioiden välillä

Kalapediasta
Ei muokkausyhteenvetoa
Kumottu muokkaus 8853, jonka teki Kala erkki (keskustelu)
Merkkaus: Kumoaminen
 
(7 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
{{perhoresepti
[[Tiedosto:AM-Miniahven.jpg|300px]]
| kuva = [[Tiedosto:AM-Miniahven.jpg|300px]]
 
| kuvateksti = (Kuva ja kuvan sidos Aleksi Määttä)
 
| koukku = 8-10 pitkävartinen
AM-miniahven  (Kuva ja kuvan sidos Aleksi Määttä)
| painotus = Ohuesta palloketjusta silmät
 
| pyrstö = Kotimainen orava
*Koukku: 8-10 pitkävartinen
| kierre = Soikea kulta
*Painotus: Ohuesta palloketjusta silmät
| runko = Jäniksen vartalokarvaa dubattuna kartion-<br> muotoiseksi.
*Pyrstö: Kotimainen orava
| kurkku = Punaista marabouta dubattuna
*Kierre: Soikea kulta
| siipi = Keltaista marabouta, kotimaista oravaa <br>ja vihreää/oliivia antronia.<br> Sekaan voi laittaa kimallekuitua. <br>Lopuksi raidat mustalla (vedenkestävällä) tussilla.
*Runko: Jäniksen vartalokarvaa dubattuna kartionmuotoiseksi.
| pää = Vihreää/oliivia antronia puppeli-tyylillä.
*Kurkku: Punaista marabouta dubattuna
}}
*Siipi: Keltaista marabouta, kotimaista oravaa ja vihreää/oliivia antronia Sekaan voi laittaa kimallekuitua. Lopuksi raidat mustalla (vedenkestävällä) tussilla.
*Pää: Vihreää/oliivia antronia puppeli-tyylillä.
 
Tyypillinen [[ahven]]ta jäljittelevä taimen- ja kirjolohiperho. Materiaalit ovat kaikkien saatavilla ja sidos on helppo sitoa. Paino sijaitsee [[koukku|koukun]] päässä ja [[perho]] on pienikokoinen, joten uittaminen tapahtuu, joko välillä nykien tai vapaasti virran vietävänä.
Tyypillinen [[ahven]]ta jäljittelevä taimen- ja kirjolohiperho. Materiaalit ovat kaikkien saatavilla ja sidos on helppo sitoa. Paino sijaitsee [[koukku|koukun]] päässä ja [[perho]] on pienikokoinen, joten uittaminen tapahtuu, joko välillä nykien tai vapaasti virran vietävänä.


Rivi 18: Rivi 20:


*http://web.archive.org/web/20030216022518/www.kalassa.net/perhokalastus/perhoreseptit/streamerit/am_miniahven.shtml
*http://web.archive.org/web/20030216022518/www.kalassa.net/perhokalastus/perhoreseptit/streamerit/am_miniahven.shtml
{{Perhoreseptit}}

Nykyinen versio 16. maaliskuuta 2022 kello 13.37


AM-miniahven (Kuva ja kuvan sidos Aleksi Määttä)

  • Koukku: 8-10 pitkävartinen
  • Painotus: Ohuesta palloketjusta silmät
  • Pyrstö: Kotimainen orava
  • Kierre: Soikea kulta
  • Runko: Jäniksen vartalokarvaa dubattuna kartionmuotoiseksi.
  • Kurkku: Punaista marabouta dubattuna
  • Siipi: Keltaista marabouta, kotimaista oravaa ja vihreää/oliivia antronia Sekaan voi laittaa kimallekuitua. Lopuksi raidat mustalla (vedenkestävällä) tussilla.
  • Pää: Vihreää/oliivia antronia puppeli-tyylillä.

Tyypillinen ahventa jäljittelevä taimen- ja kirjolohiperho. Materiaalit ovat kaikkien saatavilla ja sidos on helppo sitoa. Paino sijaitsee koukun päässä ja perho on pienikokoinen, joten uittaminen tapahtuu, joko välillä nykien tai vapaasti virran vietävänä.

Lähde