En oikeen tienny tuleeko tää artikkelit puolelle vai tänne. MOdet siirtää, jos tarvis on.
Noniin. Olin siis tänään ongella ja liikenteessä oli vähän kalaa, mutta kaikki oli niin nirsoja, ettei ne tarttunu millään. Rupesin siis hiomaan tekniikkaa. Noin tunnin kokeilujen tuloksena keksin juuri oikean tavan pujottaa madon ja kalastaa niin, että kala tarttuu.
Otetaan pitkä kasiainen. (kastemato) Se pujotetaan koukkuun tähän tapaan:

Siis mato vedetään koukun yli osaksi siimalle ja solmun päälle. Madon toisen pää asetetaan niin, ettei se ole mutkalla, vaan koko mato on aivan suora.
Koukku saa olla pienehkö, jotta kala nielee sen sitä huomaamatta.
Kun kala siis tärppää, annetaan sen viedä koho veden alle (pieni koho jotta kala ei huomaa vastusta) ja odotetaan noin 5-10 sekuntia ja tehdään varovainen vastaisku. Kala on kiinni ja pysyy.
Jos haluaa päästää kalan takasin tällä tyylillä onkiessa, kannattaa ehdottomati käyttää väkäsetötä koukkua. Varsinki ahvenet nielee koukun tosi syvälle
Siian ja lahnan pohjaonkiat ainaki taitaa käyttää jotain tän tapasta madon pujotustapaa, mutta minä kyllä ongin aivan normaalisti pohjan läheltä särkeä, lahnaa, ahventa jne.
Kokeilkaapa joskus onkia näin, ja laittakaa tuloksia tähän topicciin. Itelläki on vielä vähän vaiheessa toi testailu.