Chat

Kirjoittaja Aihe: Pilkkipönttö vai reppu?  (Luettu 36831 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

pilkkiäijä

  • Mansesterin makkaramestari
  • Viestejä: 952
    • MSN Messenger  - kala.keitto@hotmail.com
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #210 : Joulukuu 06, 2011, 14:02:12 »
Tässä kun hetken selailin, niin en ainakaan huomannut kenenkään maininneen jakkaran/repun kastumisesta.

Itse käytän paljon mielummin pilkkipönttöä. Jos jäällä on vettä, vaikka ihan vähänkin, niin ainakin kuvittelisin reppujakkaran kastuvan. Talvessa tulee tehtyä monta reissua märälle jäälle, alkutalvesta usein on peilijää ja avannosta nousee vesi jäälle/ keskitalvella painava lumi nostaa vettä jäälle/ lopputalvesta lämpimällä kelillä lumi/jää sulaa niin nopeasti että jäällä on märkää. Isosta kanisterista tehdyllä pilkkipöntöllä voi huoletta istua jatkuvasti, vaikka vettä olisi 15cm jäällä. Ja tavaratkin pysyvät pakissa kuivina  :-)

Toisaalta myös pilkkionkien kuljetus on pöntössä helpompaa, koska koukut ja siimat ei sotkeennu muutakun toisiinsa. Ikinä ei kuitenkaan sen suurempia sotkuja tule. Samaten kun heittää kaloja pakin pohjalle, se on helpompi pestä kun muovipussista repun pohjalle valuneet kalanlimat. Molemmat ongelmat tietysti korjaantuu, jos repussa on ämpäri tai muu, niinkuin monessa onkin.
Reppujakkaran taskujen suuri määrä on omaan mieleeni ainakin vain haitta. Hanskat, avaimet ja puhelin, pilkkikukkarot, eväsleivät sun muut saa hienosti survomattakin pieneenkin taskuun, eikä niitä tarvi kaikkia reppuun laittaa painoa lisäämään. Tosin itselläni on aina pieni reppu ja pilkkipönttö mukana, ei sekään vielä liikaa ole hupipilkkijälle..

En sano, etteikö boksissa olisi myös omat vikansa. Suurin vika mielestäni on kantamisen vaikeus. Onhan reppua paljon mukavampi kantaa selässä, varsinkin painavana, kun pönttöä kädessä. Pönttöön voi tehdä sukset, mutta tämän jälkeen tulee uusia ongelmia kuten paksulla lumella kaatuminen tai pakin muut ominaisuudet voivat kadota. Voihan pakkia vetää vaikka pulkassa, mutta tämän myötä tavaran määrä taas lisääntyy, eikä kaatumisongelma häviä mihinkään.
Toiseksi pilkkipöntössä on huono säilyttää mitään, jos samaan osioon tungetaan myös kalat. Tämäkin on pieni miinus ja on helppo korjata jakamalla pakin pohjan puoliksi kaloille ja vaikkapa ongille. Se vähän vähentää kalojen tilaa, mutta mitä sitä turhaan liikaa onkimaan  :-)
Olen kalastelijapoika!


kuha kalle

  • Viestejä: 407
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #211 : Joulukuu 06, 2011, 21:08:33 »
Mun Retken reppujakkarassa ainakin on kumipohja, siitä ei tule vesi lävitse.
"Kuka tahansa voi kusta lattialle mutta tosimies paskoo kattoon".
M.S

pilkkiäijä

  • Mansesterin makkaramestari
  • Viestejä: 952
    • MSN Messenger  - kala.keitto@hotmail.com
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #212 : Joulukuu 07, 2011, 09:55:51 »
Minkähänlainen tämä kumipohja mahtaa olla? Entä jos se hajoaa? Ainakin kuvittelisin sen hajoavan aika helposti.

Mutta niinkuin tekstistäni saattoi päätellä, ei ole juuri mitään kokemusta näistä reppujakkaroista..
Olen kalastelijapoika!

SJ

  • Viestejä: 188
    • Profiili
    • Koiruuksia kaupan...
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #213 : Joulukuu 07, 2011, 14:06:29 »
Mulla on Väre pilkkireppu ollut jo liki 15v. ja kyllä sinne kosteus pohjasta läpi tulee. Saumat ainakin vuotavat jo. Kalapussi oli veden- ja kalanlimanpitävä jonkun aikaa, mutta ahvenenpiikit teki siihenkin reikiä ja kalanlima alkoi tulla läpi. Nykyään tosin kun kilpapilkintä on loppunut, niin mukana on yleensä muovipussi, johon keräilen kalat jotka otan mukaan. Reppu on/oli joka tapuksessa hintansa väärti, ja varusteet sopi sisälle. En kadu.... 8-)
 Pilkkikukkarot olen laittanut sopivankokoisiin Mini-grip pusseihin, joten välineet on kuivassa.
 Johonkin maailman aikaan joka seurassa melkein oli kaveri, joka teki lasikuituisia pilkkipönttöjä. Multakin löytyy kyseinen, ja se on mukana matikkapilkeissä. Huonoin puoli siinä on, että se on matala.
Muuten jees... 8-)
Huru-ukko...........   
                                               
http://nellipiski.blogspot.com/

Nileksi

  • Seiväsperse-Kinnunen
  • Toimittaja
  • *****
  • Viestejä: 71
    • MSN Messenger  - aksu191@hotmail.com
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #214 : Joulukuu 12, 2011, 19:12:50 »
http://www.rialinna.fi/index.jsp?pid=77&productid=5244 tuo tuli postissa tänään, ja hyvältä kyllä vaikuttaa! Vielä en oo käytännössä päässy kokeilemaan, mutta istuma-asento on hyvä, ja vaikka kansi on kuvasta poiketen muovia, tuntuu kyllä tukevalta. Yllätyin myös taskujen määrästä, niitähän on ihan kohtuu paljon! Vavoille "pidikkeet", tosin kaikki vavat ei kyllä sovi siihen, määrän ja koon takia, koska aika ahtaat ne pidikkeet.  Toisella sivulla tasku, johon vavat sopii hyvin. Toisella sivulla kaks pienempää taskua, joihin sopii siimaa, pilkkikukkaro ja semmosta. Edessä iso tasku esim. eväille ja muille tarvikkeille. Pönttö on myös tilava, ja hyvin irrotettava, pesua ja semmosta varten. Selän ja pöntön välissä myös iso tasku, voisin kuvitella että pilkkikukkaro tai jotain muuta kapeaa/pientä (ettei paina selkää) sopiii hyvin sinne.

Hyvältä ostokselta vaikuttaa kaiken kaikkiaan, ei tarvinnu pettyä!

Himopilkkijä89

  • Viestejä: 965
  • Voittokalat on hauskin vetää muiden reijistä. :D
    • MSN Messenger  - atte89@luukku.com
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #215 : Joulukuu 13, 2011, 20:04:17 »
Itsellä tosiaan tuollaisen Kineticin kopio, joku Ron Thompson se tais olla. Siinä ei kyllä tuota taskua ole selän ja pöntön välissä. Voi olla että lahjotan vanhan repun pois ja haen myös tuollaisen...

Tosiaan ongelmana oli se viime talvena että isompaa kalamäärää pidempää matkaa kantaessa alkoi alaselkään painamaan ikävästi. Siis ajattelin että tuonne "selkätaskuun" vois laittaa jotain pehmikettä että ei paina selkään niin paljoa, vai onko se tasku sellainen että sinne jotain pehmikettä saisi?

Nileksi

  • Seiväsperse-Kinnunen
  • Toimittaja
  • *****
  • Viestejä: 71
    • MSN Messenger  - aksu191@hotmail.com
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #216 : Joulukuu 14, 2011, 23:19:35 »
Kyllä sinne jotain pehmikettä saa, ainakin jonkun paidan tai pienen pyyhkeen tai jotain vois kuvitella pehmusteeks mahtuvan.



Tommosen suttusen kuvan E52 anto, mutta kait siitä sen taskun näkee.

Tosin tasku ei ihan alas asti ylety, mutta kyllä luulisin että pehmusteen myötä ei enää alaselkää niin paljon paina. Toivottavasti tuosta kuvasta jottain ymmärtää.. :)

Satunnaikalastaja

  • Viestejä: 243
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #217 : Joulukuu 15, 2011, 13:07:01 »
Itsellä useimmiten ahkio matkassa, siinä kulkee matkat sekä kaira että että reppujakkara. Lyhyillä siirtymillä kaira kulkee kädessä ja reppujakkara on valmiusasennossa avoinna ahkiossa. Pysähdyttäessä ahkio nykäistään selän taakse, kairataan reikä ja istahdetaan kalastamaan.

Tilanpuute repussa kyllä vähän haittaa, kun pilkkivapojakin tuppaa olemaan matkassa vajaat kymmenen. Kiinnostaisikin sellainen systeemi jossa sekä tarvike-osastot, istuin ja kalapönttö ovat kiinteästi ahkiossa, sekä myös paikka kairalle pitkänä kuljettamista varten.  Istuinosa voisi olla keskellä, toisella puolella luukku kalaosastoon joka voisi jatkua istuimen alle. Kalapuolelle pitäisi voida virittää suuri muovipussi, jotta pesukerrat jäisivät vähiin. Tarvikepuolella runsaasti vapapaikkoja ja muuta tilaa. Ja kaiken pitäisi olla hyvin kevyestä materiaalista.

« Viimeksi muokattu: Joulukuu 15, 2011, 13:08:55 kirjoittanut Satunnaikalastaja »

[Tkk] Pilkkijä99

  • Hanskaaja
  • Toimittaja
  • *****
  • Viestejä: 211
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #218 : Joulukuu 15, 2011, 14:22:47 »
Höhö  :-D Nyt vasta ite huomasin että omas repus on kans toi tasku.   8-)

Sry OT
Mennöön eikö meinata! Notta ristus!
http://99vaaput.suntuubi.com
Käy kattomas!

Himopilkkijä89

  • Viestejä: 965
  • Voittokalat on hauskin vetää muiden reijistä. :D
    • MSN Messenger  - atte89@luukku.com
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #219 : Joulukuu 15, 2011, 17:57:31 »
Kävin ostamassa Kineticin repun, mutta se oli kyllä pettymys kun taskut oli vetoketjuilla eikä tarrakiinnityksellä. Ei kai auta kuin vähän tuunata. Varmaan jäätyvät kiinni tai muuten vaan rikkuvat vain vetoketjut. Pitää varmaan ommella ne kokonaan umpeen ylös asti ja sitten muokata tuosta läpästä sellainen tarrajuttu jos osaan semmoisen tehdä.

Nileksi

  • Seiväsperse-Kinnunen
  • Toimittaja
  • *****
  • Viestejä: 71
    • MSN Messenger  - aksu191@hotmail.com
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #220 : Joulukuu 15, 2011, 23:28:45 »
Kävin ostamassa Kineticin repun, mutta se oli kyllä pettymys kun taskut oli vetoketjuilla eikä tarrakiinnityksellä. Ei kai auta kuin vähän tuunata. Varmaan jäätyvät kiinni tai muuten vaan rikkuvat vain vetoketjut. Pitää varmaan ommella ne kokonaan umpeen ylös asti ja sitten muokata tuosta läpästä sellainen tarrajuttu jos osaan semmoisen tehdä.

Tosiaan, tuo unohtu mainita. Jos ei vetoketjutaskuista pidä, niin tuo on sitten vähän ongelmallista. Ei oo vielä päässy kokeilemaan, toimiiko nuo vetoketjut pakkasella ja märällä kelillä ja niin pois päin. Tässä talven aikanahan tuo kestävyys selviää.. :)

pyrytintti

  • Viestejä: 236
  • Kaloja ei oteta vaan pyydetään.
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #221 : Tammikuu 03, 2012, 12:20:56 »
Olisi harkinnassa tuollainen asserin pilkkipönttöreppu---> http://www.tuontirengas.com/product/315/asseri-kalajarvi
Näyttää aika samanlaiselta kuin kineticin vastaavaa, onko kellään kokemuksia??

kono96

  • Viestejä: 83
  • Porin Pilkkijät ry
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #222 : Tammikuu 11, 2012, 21:06:06 »
Multa löytyy sekä reppu että pönttö. Molemmissa hyvät ja huonot puolensa. Pönttöni on itsetehty vanhasta styrox-kylmälaatikosta. Tein siitä vedettävän mallin, ei tarvi kantaa :D

MikeTonic

  • Viestejä: 26
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #223 : Maaliskuu 28, 2012, 11:05:36 »

nurtsi

  • Muumion haukotus
  • Viestejä: 55
    • Profiili
Vs: Pilkkipönttö vai reppu?
« Vastaus #224 : Maaliskuu 28, 2012, 19:58:23 »
Äkkiseltään näyttäisi aikalailla samanlaisilta toteutukseltaan. Sivulla ja edessä on isot taskut , toiselle sivulle ei näe tuossa jälkimmäisessä, joten onko siellä yksi iso vai kaksi pientä taskua, kuten Kineticissä. Tuossa Nord packin systeemissä näyttäisi tuo pintakangas olevan jotain kevyempää? Taskujen avaaminen taitaa olla pelkällä vetskarilla, kun kineticissa vetskarit on tuolla läpän alla ja läpän saa kiinni vielä tuolla klipsillä. Omassa käytössä on ollut tämän talvea tuo Kinetic, eikä siitä ole pahaa sanottavaa.