Chat


Kirjoittaja Aihe: Haukea vapavälineillä 2011  (Luettu 22479 kertaa)

0 jäsentä ja 3 Vierasta katselee tätä aihetta.

Pike

  • Viestejä: 859
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #60 : Toukokuu 30, 2011, 12:12:47 »
"Haukikantaa ei valitettavasti (tai onneksi) voi hävittää suuria haukia vähentämällä." Siinä se kai tiivistettynä.
Niin, mutta sanoinkin, että haukikannat kärsivät ja suurhaukien tappaminen aiheuttaa pitemmällä ajanjaksolla sen, että metrikalat saattavat jopa loppua Suomesta.

Lisäksi yleensä tuon kokoiset kalat maistuvat puulta ja noiden isojen haukien poikasethan todennäköisemmin selviävät ja kasvavat kunnioitettaviin mittoihin.

EDIT: Lisäksi en toivo näkeväni enää yhtään "sormet silmäkuopissa" pönöä, oli kala sitten elävä tai kuollut. Kauheaa katseltavaa ja uskon aika monen olevan minun kanssasi samaa mieltä.
« Viimeksi muokattu: Toukokuu 30, 2011, 13:23:38 kirjoittanut Pike »


jalmardo

  • Viestejä: 101
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #61 : Toukokuu 30, 2011, 12:57:43 »
Lisäksi en toivo näkeväni enää yhtään "sormet silmäkuopissa" pönöä, oli kala sitten elämä tai kuollut. Kauheaa katseltavaa ja uskon aika monen olevan minun kanssasi samaa mieltä.
Amen, brotha!

Jos ruotsissa on kaikki niin mahtavasti ja suomi on mielestäsi paska maa, niin miksi olet viellä täällä? Muuta nyt hyvä mies sinne ruotsiin, että ei tarvitse täällä junttilassa asua.
Arvelinkin että jotain tämänkaltaista ja -tasoista sieltä tulisi vastaukseksi. En ole muuttamassa Ruotsiin, mutta onneksi asun lähellä ja onneksi täällä takapajulassakin kalastuskulttuuri on hiljalleen muuttumassa nykyaikaisempaan suuntaan. Toivoa siis on!

Hautaan kirveeni tällä erää tämän asian tiimoilta. Tänään taas miellyttävä C&R-ilta tiedossa!  :wink:

P.S. Raakalaismaisessa hippikäsittelyssäni fataalisti vahingoittuneet hauet pääsevät hengestään ja päätyvät ruokapöytääni. Onneksi tuo prosentti on erittäin matala...  :evil:
Born to fish - Forced to work.

daiwa2

  • HERRA puheenjohtaja
  • Global Moderator
  • *****
  • Viestejä: 472
    • MSN Messenger  - joonasmantere988@hotmail.com
    • Profiili
    • Ammattikalastajan Arkea
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #62 : Toukokuu 30, 2011, 14:56:33 »
Upotetaan lusikka soppaan kunnolla...

Suurien kalojen vapauttaminen on ollut aina kannattavaa ja ne pienemmät ruokakalaksi sanoi kuka sulle mitä tahansa.  Toki jos päähän on saanut pinttymään jonkun asian ja on typerällälailla jääräpäinen  niin turhapa on mitään yrittää selittää, kannan on kerran saanut päähänsä eikä se siitä miksikään muutu vaikka lekalla yrittäis takoa

Muutama fakta omasta mielestä miksi suuret kalat täytyisi vapauttaa, mikäli ne ovat sellaisessa kunnossa että pystyvät jatkamaan elämäänsä

1. Suurilla kaloilla on huomattavasti vahvemmat geenit, tästä löytyy tutkimustulosta tietääkseni. Jos kala on selvinnyt monista eri haasteista missä laji toverit ovat menettäneet henkensä, on kyse siitä että jotain lähtee selkäytimestä. Nämä kalat jatkavat vahvojen geenien levittämistä jälkeläisilleen. Syy miksi suurkalojen pyytäminenkään ei ole niin helppoa(?).

2. Vanhemmiten kalan maku oikeasti alkaa muuttumaan, ei se ole sitä samaa mitä se on nuorena. Tämän tietää jokainen joka on oikeasti maistanut isoa ja pientä kalaa rinta rinnan. Sama homma pätee myös riistaan, ei se ison hirvisonnin liha ole samaa mitä se on nuorella vasalla... "Muttakun osaa valmistaa niin kaikki on hyvää" - periaate on tässä asiassa ihan turha selitys,jos mausteiden kanssa haluaa kikkailla ja unohtaa kalan ominaismaun niin voi vaikka syödä kengän pohjaa, sillä kaikestahan saa hyvää kun osaa tehdä....

3. Olen muistaakseni lukenut muutamankin tutkimuksen miten muutaman järven vahvat suurkala kannat on saatu tuhottua voimakkaalla kalastuksella ja nimenomaan sillä että ne kalat on otettu ylös, eikä vapautettu... Joku järvi oli mm. voimakkaan vetouistelun seuraksena tyhjennetty muutamassa vuodessa suurista hauista. Ja näitä esimerkkejä on lukuisia kun vähän jaksaa etsiä

4. Kertokaapas mulle sitten mihin hoitokalastus perustuu jos ei pienten kalojen poistamiseen ja isot takaisin periaatteeseen? Esimerkiksi Lappajärvellä viimeiset 15 vuotta kalastaneet tietävät mistä on kyse. 90-luvun loppupuolella ja 2000-luvun alkupuolella ahvenen koko oli aivan järkyttävän olematonta. Yksikin sadan gramman ylitys normaalin pilkkiahvenen seassa oli kova sana. Reilu viisivuotta hoitokalastusat, pienet pois,isot takaisin periaatteella ja järven ahvenen keskikoko on vetouistellessa,pilkkiessä ja verkoilla pyytäessä 200-400g helpostikkin. Ja kun paikan löytää niin kymmenien kilojen saaliit eivät ole harvinaisuuksia


www.kalassa.net/daiwa2

Kalassanet Ry:n kalastusseuran puheenjohtaja

Kona19

  • Toimittaja
  • *****
  • Viestejä: 299
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #63 : Toukokuu 30, 2011, 21:00:14 »
Tänään heitin pari reissua tuohon lähilammelle, saaliiksi joutui kaksi haukea. Hauet olivat perus kilon tumppeja kummatkin, ja nappasivat 9g Bete Lottoon.
Miten sen nyt ottaa...

pilkkiäijä

  • Mansesterin makkaramestari
  • Viestejä: 952
    • MSN Messenger  - kala.keitto@hotmail.com
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #64 : Toukokuu 30, 2011, 21:44:26 »
Nyt ei taas pysty nuori pää käsittämään mistä kiikastaa. Kalastaja tekee saaliilleen mitä lystää, varsinkin kun kala on ihan omin avuin vedestä ylös nostettu, eikä esim verkotettu. Ne jotka isoja kaloja tulevaisuudessa haluaa mahdollisimman helposti, päästäkööt isot kalansa takaisin. Hauki kantahan ei suomen vesistöistä aktiivikalastajien toimista vähene huomattavasti, se on varma homma.

Ja jos kerta isojen haukien kalastamisesta tulee tätä menoa liian hankalaa, vaihtakaa kalalajia.. Tai laitetaan hauelle samalla vaikka kuturauhotus, niin ei pääsisi senkään lisääntymistä ihminen häiritsemään. Äly hoi, saa käyttää omaa ajattelukykyä.

Tottahan se on että tuon kokoinen hauki ei maistu kun puulta enään, mutta mikä on ongelmana, jos tyytyy siihenkin? Saapahan siitä ainakin pienemmällä vaivalla enemmän ruokaa ja ruotojakin on paljon harvemmassa ja ne ovat isompia.

Ja jos kalastaja kalastaa kalat ruuakseen, tämähän tarkoittaa sitä, ettei hän halua kenenkään (ei edes omiaan) kengänpohjia alkaa syömään, vaan kalaa. Sanokaa vaan jos olen väärässä.

Tälläinen avautuminen tähän väliin.. ja nyt kateelliset ja ne jotka eivät ole kateellisia jatkavat ihan aiheen parissa.


Itse kävin rannalta heittelemässä pari päivää putkeen, 4 haukea ja yksi suurempi yksilö kiinni, kaikki pääsivät kasvamaan isommiksi, ja tekemään enemmän poikasia..
Olen kalastelijapoika!

daiwa2

  • HERRA puheenjohtaja
  • Global Moderator
  • *****
  • Viestejä: 472
    • MSN Messenger  - joonasmantere988@hotmail.com
    • Profiili
    • Ammattikalastajan Arkea
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #65 : Toukokuu 30, 2011, 21:47:15 »
En kieltänyt mitään, kerroin miksi suurien kalojen vapautus on suotavaa.... Mutta jatketaan jatkossa aiheessa


www.kalassa.net/daiwa2

Kalassanet Ry:n kalastusseuran puheenjohtaja

Suurkalastaja1

  • Katiska-pehtori
  • Viestejä: 1069
  • Kaikki muu paitsi kalastus on turhaa.
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #66 : Toukokuu 31, 2011, 00:22:42 »
Viikonloppuna tuli kalastettua haukea kuopiolaisilla lammilla. Kolme reissua tein, neljällä eri lammella kävin. 14 kpl haukia kävi rannalla. Pientä vaan oli, suurinkin vain kilon luokkaa. :oops: Heittelin pelkästään Suspeja ja Buster Jerkkejä, jälkimmäinen antoi eniten kaloja (8 kpl). Tapahtumia vähän joka väreihin, mitään selkeää ottipeliä ei löytynyt.



Uploaded with ImageShack.us
"Joo, kyllä se tätä naperoo on..."

Suurkalastaja

esranta

  • Viestejä: 2
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #67 : Toukokuu 31, 2011, 14:13:19 »
Anteeksi vaan kaikille että tuli tuo hauki otettua ja osa jo syötyäkin, ehkä ennakkoluulojen takia se maistui yllättävänkin hyvältä. Ruokalat otetaan loput päästetään.

Sitten itse asiaan, en ole koskaan aikaisemmin kuullutkaan moisesta "vapauta suurhauki" jutusta. Siitä ei ole mainintaa kalastusluvissa:) Tämä varmaan johtuu siitä, kun itse aktiivisesti kalastelin 80/90 -luvulla, viime kesänä kalastuskärpänen iski uudelleen. Eipä ole tullut mieleen, että kaloille olisi laitettu mitat, että tätä suuremmat olisi suotavaa vapauttaa, jos kalan kunto sen edellyttää.

Mutta koska täällä hyökätään uusia jäseniä kohti, niin jatkakaa samaan malliin minusta ette täällä enää koskaan kuule.

PS. Jos verrataan tätä päivää ja parikyt vuotta sitten, niin pitäisi kaikki päästää vapaaksi, koska niita aikoinaan sai parin tunnin heittelyllä 5-10, nykyisin pääsääntöisin reissut on 0 saaliilla.
« Viimeksi muokattu: Toukokuu 31, 2011, 14:22:07 kirjoittanut esranta »

Thenextone

  • Viestejä: 352
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #68 : Kesäkuu 01, 2011, 22:31:29 »
Viime viikolla kaverin kanssa 4 päivää haukien perässä Oulun korkeuksilla. Kalaa tuli oikein mukavasti, reissun saldo ~150 haukea, muutama kuha ja tukku ahvenia. Joukossa mukavasti isompiakin kaloja, yli nelikiloisia luupäitä osui uistimiin 14 kappaletta.



Reissun isoin hauki painoi hieman yli 8kg.

Termis

  • Rehumakkaran muiluttaja
  • Viestejä: 648
    • MSN Messenger  - joonas.pysays@hotmail.com
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #69 : Kesäkuu 02, 2011, 07:01:08 »
Tänään kävin heittelemässä haukea klo 5-8 ja vain 2 puolenkilon puikkaria ylös asti. Tapahtumia oli noin kymmenen, mutta ei meinanneet tarttua sitten millään Beten Loton koukkuun. Yhden hieman isomman hauen karkuutin. Loppujen lopuksi ihan mukava ja virkistävä kalareissu näin aamutuimaan. :-)
"Ei ole tyhmiä kysymyksiä, on vain tyhmiä ihmisiä."

Kona19

  • Toimittaja
  • *****
  • Viestejä: 299
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #70 : Kesäkuu 02, 2011, 10:14:00 »
Kävin aamulla eräällä lammella heittelemässä, ja heittelin noin puolitoistatuntia. Tapahtumia oli kaksi, ja yksi tuli ylös asti. Hauki oli 42cm pitkä ja pääsi takaisin kasvamaan. Kala otti 9g Bete Lottoon värissä PU-34.
Miten sen nyt ottaa...

täkykala

  • Viestejä: 131
  • isompaa odotellessa... :-)<--<
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #71 : Kesäkuu 02, 2011, 11:08:01 »
Hieno hauki Ekilllä. Itselläkin oli tuuri myötä vihdoinkin. Eilen kolme haukea jotka tulivat kaikki 5 heiton sisällä. eka heitto kala, toka heitto kala, kolmas heitto ei mitään, neljäs heitto ei mitään ja viides heitto kala. Kaikki valitettavasti pieniä ja yksi joiduttiin tappamaan.

pituus komeat 45cm ja paino 750g

pituus 30-40cm paino 480g valitettavasti hengiltä.

tämä kaveri oli päivän suurin kokoa kauniit 48cm ja paino 780g. pahoittelen alimman kuvan huonoutta.
Ja nämä olivatkin sitten virallisesti vuoden ekat virveli hauet tosin yksi hauki tuli jo mato ongella jonka alin koukku oli morri:).
Uistimena toimi räsänen. Värikoodiltaan FRU/BLU-S.
perho kamoista haaveillen ja kaloja narraillen

Uistelija97

  • Viestejä: 64
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #72 : Kesäkuu 02, 2011, 11:22:03 »
No minäkin kävin kalassa aamulla!  :-) Ja vihdoin tuli eka virvelikala ylös   8-) hauella pituutta (arviolta) jopa 30-40cm, iski pieneen (http://www.kalapedia.fi/index.php?title=Minnow_spoon) FYGT Minnariin.
Kyllä se vielä joku päivä osuu kohdalle

Mikke96

  • Viestejä: 265
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #73 : Kesäkuu 02, 2011, 18:48:05 »
Ei oo tullu vie kun kolme pikku hauen pulikkaa. Mutta en mää ees niin hirveesti haukee oo kalastellukkaan. Mutta toivotaan että niitä vie siimanpäähän tulis ja vähän isonpaakin.

_kiiskenkalastaja_

  • Masai-mies
  • Viestejä: 314
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #74 : Kesäkuu 02, 2011, 18:51:49 »
Tuli tehtyä yhden yön reissu saareen kavereitten kanssa, eilen sain 6 haukea arviolta 0,3kg-1,00kg välistä ja tänään käytiin vain aamusta pikaisesti heittelemässä ja sain 3 haukea 0,5kg- 1,36kg väliltä. Mukavasti haukia tullut tänä kautena viime kauteen verrattuna, nyt 48 haukea tällä kaudella tullut ja viimekaudella tähän aikaan oli ehkä n. 10 haukea vasta tullut.
Hemmetin mukava oli mennä telttailemaan saareen piiitkän talven jälkeen :-)
koukussa kalastukseen!

Uistelija97

  • Viestejä: 64
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #75 : Kesäkuu 03, 2011, 11:20:08 »
No minäkin kävin kalassa aamulla!  :-) Ja vihdoin tuli eka virvelikala ylös   8-) hauella pituutta (arviolta) jopa 30-40cm, iski pieneen (http://www.kalapedia.fi/index.php?title=Minnow_spoon) FYGT Minnariin.
No sittenhän illalla vielä kävin soutu-uistelemassa, perässä roikku itsetuunattu halppisvaappu, joka alunperin valko-vihreä, ja nyt kynsilakalla tuunattu kulta hileiseksi (alkuperäiset värit näkyvät alta)  :-D No sitten tulihan sieltä toinenkin hauki tälle kaudelle (ja eiliselle päivälle) pituutta 50cm ja painoa (Rapalan p4sk4ll4 viisarivaa'alla, epätarkka) 600-800g. Oli kiduksista kiinni joten jääkaappiin perkauksen jälkeen päätyi.  :-)
Kyllä se vielä joku päivä osuu kohdalle

Suurkalastaja1

  • Katiska-pehtori
  • Viestejä: 1069
  • Kaikki muu paitsi kalastus on turhaa.
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #76 : Kesäkuu 03, 2011, 16:28:11 »
Tiistaina ja keskiviikkona kalasteltiin käyttäjän KABANOSSI kanssa pienellä joella. Tiistai-iltana heitettiin muutama tunti, mutta kala oli tiukassa. Syövää kalaa ei tahtonut löytyä. Rannalla kävi 5 haukea, painot 400 g-1,44 kg. Kaikki kalat osui tällä kertaa meikäläiselle. Parhaiten kaloja tuntui kiinnostavan ahvenen värinen 10 cm Rapala X-Rap.

Keskiviikkona käytiin aamukalalla. Vajaa kolme tuntia heiteltiin. 3 haukea kävi rannalla tärppien ja karkuutusten lisäksi. Minulle 1 ja KABANOSSILLE 2kpl. Kaikki rannalla käyneet purivat 10 cm Rapala X-Rapia. Muut eivät oikein kelvanneet.

Tänään kävin aamulla muutaman heiton heittämässä pienellä pirkanmaalaisella järvellä. Ruohoa oli tullut pirusti lisää eikä oikein ollut intoa kalastaa. Yksi hauki kävi kolmannella heitolla tavoittelemassa Minnaria.

Kohta lähijärvelle kokeilemaan. :-)
"Joo, kyllä se tätä naperoo on..."

Suurkalastaja

Uistelija97

  • Viestejä: 64
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #77 : Kesäkuu 03, 2011, 19:58:40 »
Tiistaina ja keskiviikkona kalasteltiin käyttäjän KABANOSSI kanssa pienellä joella. Tiistai-iltana heitettiin muutama tunti, mutta kala oli tiukassa. Syövää kalaa ei tahtonut löytyä. Rannalla kävi 5 haukea, painot 400 g-1,44 kg. Kaikki kalat osui tällä kertaa meikäläiselle. Parhaiten kaloja tuntui kiinnostavan ahvenen värinen 10 cm Rapala X-Rap.

Keskiviikkona käytiin aamukalalla. Vajaa kolme tuntia heiteltiin. 3 haukea kävi rannalla tärppien ja karkuutusten lisäksi. Minulle 1 ja KABANOSSILLE 2kpl. Kaikki rannalla käyneet purivat 10 cm Rapala X-Rapia. Muut eivät oikein kelvanneet.

Tänään kävin aamulla muutaman heiton heittämässä pienellä pirkanmaalaisella järvellä. Ruohoa oli tullut pirusti lisää eikä oikein ollut intoa kalastaa. Yksi hauki kävi kolmannella heitolla tavoittelemassa Minnaria.

Kohta lähijärvelle kokeilemaan. :-)
Lainataan vaikka tästä.. Miten te noita oikeesti saatte?!? Ite oonviettäny aikaa ehkä "liikaakin" joella eikä virvelii muutaku kaks edellä mainittua haukea...  :|
Kyllä se vielä joku päivä osuu kohdalle


Pike

  • Viestejä: 859
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #78 : Kesäkuu 03, 2011, 20:54:07 »
Miten jotkut kiskoo viisi metrikalaa kalaa tunnin sisään, miksi jotkut nappaavat sata puikkaria päivän aikana jne. Näitä ikuisuuskysymyksiä.

Pitkältihän se on tuurista, taidosta ja kalapaikan kaloista kiinni tuleeko mitään.
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 05, 2011, 09:14:35 kirjoittanut Timpe »

jcuster

  • Viestejä: 267
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #79 : Kesäkuu 03, 2011, 21:56:00 »
Haukia tullut tällä kaudella muutama kappale.
Siitä tavasta millä ensimmäinen hauki tuli, niin ensimmäisellä heitolla tuli siivottua pari oksaa vedestä, toisella tuli hauki ja siinä se.

Ei nyt jouda oikein yrittämään muita kuin varmoja nakkeja, mukula ja muut hommat vievät liikaa aikaa.
Muutama vuosi tälläistä niin tuntuma katoaa eikä "varmasta" voi sanoa mitään.

« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 03, 2011, 21:59:40 kirjoittanut jcuster »
tulis edes paljon ja isoja... tai edes yks pieni.

Morripoika

  • Kreatiinimäskääjä
  • Viestejä: 987
    • MSN Messenger  - j.aa.kola@hotmail.com
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #80 : Kesäkuu 04, 2011, 06:29:41 »
Miten jotkut kiskoo viisi metrikalaa kalaa tunnin sisään, miksi jotkut nappaavat sata puikkaria päivän aikana jne. Näitä ikuisuuskysymyksiä.

Pitkältihän se on tuurista, taidosta ja kalapaikan kaloista kiinni tuleeko mitään.
Ja tuurin osuus on oikiasti melko pieni tässä asiasa.

Kalapaikasta se haukien saanti on pitkälti kiinni, jos ei oikeasti saa vuodessa kuin muutaman hauen niin suosittelen kyllä paikan vaihtoa. Hauet purevat välillä vaikka kenkä lusikkaan, joten ei se mistään taidoista tai uistimista voi olla kiinni. Puikkareita saa kyllä melkeen ja kaikki ja melkeen millä vaan, kunhan jaksaa etsiä itsensä kunnon paikoille.

Ja jottei mene ohi aiheen niin hauki vuosi on ollut melko heikkoa itsellä tähän asti, keskimäärin reissulla sitä 5kpl pienosia on tullut. Tämän kauden isonkaan ei taida kolmosta edes rikkoa.
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 05, 2011, 09:14:52 kirjoittanut Timpe »
Kalastusta, metsästystä ja urheilua.

Pike

  • Viestejä: 859
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #81 : Kesäkuu 04, 2011, 23:17:47 »
Tänään "kalastamassa". Yksi 2kg hauki serkulle. Siinähän se suurin piirtein olikin.

Kun kerrankin hyvä kuva niin tuossa vielä kuva siitä serkun saamasta 2kg hauesta.

« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 05, 2011, 17:10:38 kirjoittanut Pike »

kuha kalle

  • Viestejä: 405
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #82 : Kesäkuu 05, 2011, 11:03:07 »
Eilen illalla soutu-uistelemassa. 21-00, tuli liian pimeetä kalastukseen ja lamppu unohtu kotiin. Kaislanreunoja vedin, ja saaliina 5 haukea. Isoin oli vähän päälle kilon, muut oli n. puolikiloisia. Vetevieheinä vetureina oranssikylkinen kuha-jakki ja toisessa ruskea 11 Jesse syvännelapulla. Perässä tuli keltainen ja musta-vihreä 12 cm. bomber. Kaloista 2 kumpaankin bomberiin ja yksi jesseen. Oli kauden ekat uistelukalat sopivasti kesän alun kunniaksi. Keväällä ei oikein päässyt vetään, kun oli kova tuuli tai jigireissu.
"Kuka tahansa voi kusta lattialle mutta tosimies paskoo kattoon".
M.S

Suurkalastaja1

  • Katiska-pehtori
  • Viestejä: 1069
  • Kaikki muu paitsi kalastus on turhaa.
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #83 : Kesäkuu 06, 2011, 17:52:40 »
Pari lyhyttä reissua tuli viikonloppuna heitettyä pienehkölle pirkanmaalaiselle järvelle. Lauantaina oli kala selvästi syönnillään, salakoita jahdattiin vähän väliä ja neljä kertaa näin hauen ilmassa. :shock: Tapahtumia tuli lyhyellä kopaisulla ihan mukavasti, mutta suurimman osan onnistuin ryssimään irti. Veneeseen asti reilun kilon ja vajaan kakkosen kalat. Useamman 1,5-2 kg kalan karkuutin. Isompia ei näkynyt, eikä kyllä pienempiäkään. Tuo vajaa kakkonen iski vähän ohi ja jäi kyljestä/kiduskannesta kiinni Busaan. Komeasti jaksoi riehua veneen vieressä. :) Tapahtumia oikeastaan kaikkiin uistimiin mitkä kävi vedessä.



Uploaded with ImageShack.us

Sunnuntaina samoilla paikoilla. Kala oli nyt paljon tiukemmassa. Salakka-ajojakaan ei enää näkynyt. 3 kpl pieniä kävi veneessä, suurin reilun kilon. Lisäksi pakolliset karkuutukset + tärpit. Selkeää ottipeliä ei löytynyt. Kuhanjigauksen sivusaaliina tuli vielä pieni hauki illan päätteksi.



Uploaded with ImageShack.us

Kireitä!
"Joo, kyllä se tätä naperoo on..."

Suurkalastaja

tumppi245

  • Viestejä: 116
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #84 : Kesäkuu 09, 2011, 12:48:17 »
Tämän kesän Ensimmäinen hauki tuli pieneltä metsälammelta lauantaina.Painoa hauella oli 910g.Se iski kultaiseen ruohosuojattuun räsäsen seiskaan.

Kuvia en valitettavasti ottanut , koska kalan koko ei ollut päätä huimaava!  :-D


Kireitä siimoja kaikille!
´´Ei oo kalaa suomuihin katsominen´´
Sanoi vanha isäntä joka ei ollut kalaa nähnytkään!

_kiiskenkalastaja_

  • Masai-mies
  • Viestejä: 314
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #85 : Kesäkuu 09, 2011, 13:30:21 »
Pari yötä tuli oltua kaverin mökillä erään pienen lammen rannalla ja tulihan siellä jonkin verran kalasteltua, yhteensä sain 2 haukea kilon molemmin puolin. Äsken kävin isommalla järvellä soutu- uistelemassa yli 2km ja heittelemässä mutta saaliiksi vain yksi n. kilon hauki joka otti proffaan ja pari tärppiä oli tuon lisäksi, nyt 51 haukea tullut tällä avovesikaudella mutta suurin vain 2,4kg :oops:
koukussa kalastukseen!

Piisami

  • Vesirotta
  • Viestejä: 317
  • Kuvassa vuoden 2012 ensimmäinen onkisäyne.
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #86 : Kesäkuu 09, 2011, 18:32:42 »
Mitä nyt on viikon aikana ehtinyt Merimaskussa kalastamaan, niin neljä haukea olen saanut. Maanantaina 3 kpl ja keskiviikkona 1 kpl. Kaikki alle 1 kg....  :oops: Kaikki aamulla ennen kymmentä. Lisäksi illalla yksi varma tärppi n. klo. 8. Räsäsen seiska nousi taas ylitse muiden. Kaksi haukea tuli sillä. Kaksi muuta 5 cm Jessellä (lentää yllättävän hyvin!) ja uudella Stormin Wild eyellä. Ensi viikolla uusiksi. Viikon suurin, joka sekin vain alle kilon:

Mitä mykkä savolainen sanoi, kun verkossa ei ollut kalaa?
- Ei mittää.

Mikke96

  • Viestejä: 265
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #87 : Kesäkuu 10, 2011, 10:17:10 »
Mullekkin tuli eilen illalla waken toukka jigiin joku vähän vajaa kilonen hauki pieni mutta kyllä siitä iltapalaa sai.

Suurkalastaja1

  • Katiska-pehtori
  • Viestejä: 1069
  • Kaikki muu paitsi kalastus on turhaa.
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #88 : Kesäkuu 13, 2011, 18:30:08 »
Pari reissua tuli viikonloppuna heitettyä. Perjantai-iltana heittelin tunnin verran pienellä lammella vähän ennen puolta yötä. Ei mitään ihmeitä tapahtunut, yksi kävi rannalla + seurio ja karkuutus. Jerkkiin kaikki tapahtumat.

Lauantai-iltana olin toisella lammella 1,5 h. Tapahtumia tuli ihan hyvin, mutta mikään ei tuntunut kelpaavan. Kymmenkunta seuriota ja muutama todella varovainen töytäsy. Loppuhetkillä vihdoin yksi pieni ylös asti. Minnow Spoon jigipyrstöllä viritettynä tuntui kiinnostavan eniten.

Kireitä!
"Joo, kyllä se tätä naperoo on..."

Suurkalastaja

Mikke96

  • Viestejä: 265
    • Profiili
Vs: Haukea vapavälineillä 2011
« Vastaus #89 : Kesäkuu 13, 2011, 18:47:12 »
Mää olin tässä viime perjantaina koittamassa haukee niin tuli kaks haukee veneeseen ja kolme varmaa tärppiä kun oli hauki hetken kiinni. Mutta ne hauet oli kyllä aika pientä kokoluokkaa vähän vajaa kilosia pulikoita.