<< Takaisin kalastusuutisten etusivulle
Tenon hylkeet halutaan ampua |
|
Kategoria: Vesistöt
Lähettäjä:Qkkeli |
Lähetetty: 1.6.2010
Lähde: YLE |
Tenolle kesäisin nousevat kirjohylkeet esitetään ammuttavaksi. Kalastajat, saamelaisyrittäjät ja maa- ja metsätalousministeriön selvitysmies poistaisivat kirjohylkeen, koska se ei kuulu jokialueen alkuperäisiin asukkaisiin.
Tenon vuonolla, Norjassa odottaa lohen nousukautta arviolta parisataa hyljettä.
Kirjohylkeet ovat haastaneet viime vuosina Tenon kalastajat ja kalastusyrittäjät lohenpyyntikilpaan. Hylkeitä on havaittu aina Tenojoen latvoilla, Yläkönkäällä, joka on noin 200 kilometrin päässä Jäämereltä.
Erityiseksi ongelmaksi hylkeet ovat nousseet suosituissa turistikalastuspaikoissa, suvannoissa, joista lohta on saatu hyvin. Joessa nopealiikkeinen hylje saalistaa helposti nousuun lähteneitä emolohia, väittävät kalastajat.
Yrittäjä Petteri Valle kertoo, että viime kesänä kirjohylje sekoitti kalastuksen pahemman kerran Aittisuvannossa, kaksi kilometriä Utsjoelta ylöspäin. Hylje oli noussut lohen perässä suvantoon, joka vilisi emokaloja.
- Tuolla se makasi kivellä kuumina kesäpäivinä. Se sekoitti koko suvannon kalastuksen. Kalat olivat paniikissa eikä kalastuksesta tullut mitään.
Kirjohylje siirtyi lopulta ylemmäs Yläkönkäälle, ja norjalaiset ampuivat sen. Myöhemmin joesta nostettiin kaloja, joista oli kyljestä pala poissa tai ne olivat muuten vioittuneet.
- Muutamassa kalassa vauriot olivat niin pahoja, ettei niitä voinut palauttaa jokeen. Näin teemme hyville emokaloille, jotka saavat yleensä jatkaa matkaa kutemaan ylös.
Hylje ei kuulu Tenoon
Kirjohylje ei ole Tenojoen luontainen asukas. Sen pääasiallinen asuinalue on pohjoisen Jäämeren rannalla, Norjassa ja Venäjällä. Hylkeen lähin pysyvä asuinpaikka on Tenonvuonossa, hiekkasärkkien alueella.
Kirjohylje on nopealiikkeinen ja muita lajitovereitaan pienempi. Se liikkuu ketterästi vedessä ja on pituudeltaan noin 140-170 senttiä ja painaa noin 130 kiloa.
Tutkijatohtori Eero Niemelän mukaan kirjohylje nousee Tenolle syömään. Se saapuu nousulohien kanssa aivan Tenon latvoille ja laskeutuu sitten takaisin merelle tai vuonoon.
- Tenon suulla olevien hiekkasärkkien alueella, estuaarissa majailevat kirjohylkeet elävät hyvin pitkälti valtavissa parvissa esiintyvillä tuulenkaloilla, sanoo Niemelä.
Hylkeet syövät myös mereen palaavia lohia, joita kutsutaan talvikoiksi, koska ne ovat viettäneet talven joessa. Kesällä kun lohien nousukausi kutupaikoille alkaa, osa hylkeistä seuraa lohia aivan Tenon latvoille asti, kertoo Niemelä.
Kirjohylkeiden määrä on kääntynyt voimakkaaseen kasvuun viime vuosien aikana. Niemelän mukaan tä'hän on syynä heikentynyt kalastus merellä, Tenovuonon alueella. Aikaisemmin moottorit ja kalastus häiritsivät hylkeitä niin, etteivät ne uskaltaneet jatkaa Tenolle.
- Nyt kalastus on vähentynyt ja uusia kirjohylkeitä tulee Tenon suualueelle ja nousukalan mukana Tenojokeen.
Ampumalla hylkeet pois
Kalastajat, paikalliset asukkaat ja riistaviranomaiset haluaisivat poistaa Tenojokeen kuulumattoman kirjohylkeen ampumalla. Norjassa hylkeen pyytäminen on sallittua, sitä metsästetään kiintiöperiaatteella.
- Käytännössä se tarkoittaa täällä Tenolla sitä, että jos hylje aiheuttaa ongelmia, se pyydystetään myöhemmin ampumalla tuolla Norjan puolella, Yläkönkäällä, kertoo Utsjoen riistanhoitoyhdistyksen puheenjohtaja Veikko Guttorm.
Maa- ja metsätalousministeriön selvitysmies, Lapin riistanhoitopiirin riistapäällikkö Teuvo Eskola esittää omassa selvityksessään, että ainoa keino poistaa kirjohylje Tenojoelta on ampumalla metsästys. Aivan kuten tehdään kanadanmajavan kohdalla.
- Kyse on meidän luontoomme kuulumattomasta lajista, hän sanoo.
Eskola esittää ministeriön tilaamassa selvityksessä, että luodaan ampujaverkosto, joka ryhtyy pytämään hyljettä. Samalla luodaan lupa-alue, jossa metsästys sallitaan koulutetuille ampujille. Riistanhoitoyhdistys nimeäisi ampujat.
Ministeriön selvityksessä Tenolle halutaan luoda järjestely, jossa luvanhaku olisi joustavaa ja keskitettyä. Lupa tulisi saada yhtä ripeästi kuin nyt saadaan poroja teurastavan suden poistamiseen, sanoo Eskola.
Maa- ja metsätalousministeriön apulaisosastopäällikkö Christian Krogell ei innostu ainakaan nykyisillä tiedoilla myöntämään lupaa kirjohylkeen pyyntiin. Hänen mukaansa kirjohylkeen aiheuttamista haitoista ei ole vielä riittävää tietoa.
- Ministeriö seuraa tilannetta, mutta vielä emme ole valmiit myöntämään lupaa kirjohylkeiden metsästykseen. Tätä tukevat myös Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen tutkijoilta saadut tiedot.
YLE Uutiset / Matti Torvinen
 Suvantoon uinut kirjohylje estää kalastuksen. Lohet uivat paniikissa eivätkä käy kalastajien pyydyksiin.
Kuva: Jarmo Honkanen / YLE
 Kirjohylje asuu Jäämeren rannoilla ja syö mieluusti kalaa ja äyriäisiä. Tenoon sen vetää kutemaan nouseva emolohi.
Kuva: Vesa Vaarama / YLE
 Kalastus- ja matkailuyrittäjä Petteri Valle poistaisi kaikki hylkeet Tenosta. Kyse on lajista joka ei kuulu Tenoon.
Kuva: Jarmo Honkanen / YLE
 Kirjohylje repii mieluusti kalastajien verkoissa olevat lohet.
Kuva: Jarmo Honkanen / YLE
Lähde: YLE
|
| Hakusanat: teno, kirjohylje |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Keskustele tästä kalastusuutisesta! >>
Onko sinulla jokin kalastukseen liittyvä ajankohtainen uutinen? Näitkö jonkin kalastukseen liittyvän uutisen netissä tai lehdessä? Toimita se tällä lomakkeella uutispalveluumme, jonne koetamme kerätä ihan kaikki suomen kalastusuutiset!

UUTTA!!
Klikkaa alla olevaa nappia ja lisää Kalassa.netin Kalastusuutiset iGoogle-aloitussivullesi! RSS-Syöte: http://www.kalassa.net/rss.xml

Kuhasaaliit kasvavat lämpiminä kesinä |
|
Kategoria:
Lähettäjä:daiwa2 |
Lähetetty: 23.9.2011
Lähde: Iltalehti |
Kuhien määrä kasvaa Suomen rannikkovesissä parhaiten lämpiminä kesinä.
Kuhat syövät ja lisääntyvät matalissa rannikkovesissä, jotka lämpiävät helposti.
Asia käy ilmi tutkimuksesta, jossa selvitettiin vuosien 1980-2008 kuhasaaliiden ja lisääntym...

|
| Hakusanat: Kuha,kuhasaaliit, kasvavat, paranevat,lämmin kesä,lämpimmämmät kesät |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Kainuun työttömiä koulutetaan kalastajiksi |
|
Kategoria: Ammattikalastus
Lähettäjä:daiwa2 |
Lähetetty: 19.8.2011
Lähde: YLE Kainuu |
Kainuun järvikalasta suurin osa jää pyytämättä, sillä ammattikalastajat ikääntyvät ja jatkajista on pula. Kotimaisen kalan kysyntä ja vientimarkkinat takaisivat menekin, mutta ammattikalastus vaatii uusilta yrittäjiltä koulutusta ja mittavia investoi...

|
| Hakusanat: Ammattikalastus,työtön,työttömiä kalastajaksi, kainuu |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Saksiniekkoja menee pitkäkyntisille |
|
Kategoria: Muut aiheet
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 28.7.2011
Lähde: Yle Tampere |
Ravustuskausi on tuonut jälleen mukanaan myös rapuvarkaudet. Pirkanmaalla saksiniekkoja on viime päivinä tiettävästi anastettu ainakin Nokialla. Rapujen lisäksi varkaille kelpaavat usein myös merrat.
Nokian poliisille varkauksista ei ole toistais...

|
| Hakusanat: Rapu, varkaat |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Rapalan koukkuihin tarttui valtava vonkale |
|
Kategoria: Yritykset
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 27.7.2011
Lähde: Talouselämä |
Rapalan toinenkin vuosineljännes sujui hyvin, vaikka ei ihan niin hyvin kuin markkinat odottivat. Liikevaihtoa yhtiö kuitenkin keräsi jälleen yhden vuosineljänneksen uuden ennätyksen verran, 81 miljoonaa euroa.
Valuuttakurssit vähän heikensivät U...

|
| Hakusanat: Rapala |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Jokirapu kestääkin ruttoa |
|
Kategoria: Muut aiheet
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 26.7.2011
Lähde: Yle Savo |
Jokirapu kestääkin rapuruttoa. Itä-Suomen yliopistossa tehdyissä tutkimuksissa on selvinnyt, että Pohjois-Savossa ja Kainuussa on yksittäisiä jokirapukantoja, jotka kestävät joitakin rapuruttotyyppejä.
Kestävyys on todettu kokeissa käytettyjen po...

|
| Hakusanat: Jokirapu, rapurutto |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Merilohia siirretään Kokemäenjokeen |
|
Kategoria: Vesistöt
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 16.6.2011
Lähde: Yle Tampere |
Kokemäenjoella kokeillaan merilohien siirtoa. Ensimmäiset Porin edustalta pyydetyt lohet on jo siirretty Pirkanmaalle Kuloveteen, ja syksyllä siirretään lohien lisäksi myös taimenia Kokemäenjoen keskiosiin ja Loimijoen alaosaan.
Tavoitteena on sel...

|
| Hakusanat: Merilohi, poikanen, Kokemäenjoki |
Onko uutisessa korjattavaa? |
|