<< Takaisin kalastusuutisten etusivulle
Selkämeren kansallispuisto kuumentaa tunteita |
|
Kategoria: Muut aiheet
Lähettäjä:Harri |
Lähetetty: 20.10.2009
Lähde: Yle.fi |
Selkämerelle saadaan kansallispuisto ehkä jo ensi vuonna. Alue ulottuu Merikarvian kivikkosaarilta Kustavin silokallioille asti. Metsähallituksen suunnitelmat huolestuttavat Vakka-Suomen kalatalousyrittäjiä.
Kaksi hienoa asiaa - kansallispuisto ja kalastuselinkeino - ovat asettuneet napit vastakkain Vakka-Suomessa.
Raumanmeren kansallispuistona alkunsa saanut Selkämeren kansallispuisto on venähtänyt pitkäksi eteläänpäin, ja tämä on yllättänyt vakkasuomalaiset.
Mahdollisesti jo ensi vuonna toteutuvalla kansallispuistolla halutaan varjella biologisesti arvokkaita, matalia merialueita niin tuulipuistoilta kuin soranotoltakin.
Metsähallitus haluaa laajan kansallispuiston, vakkasuomalaiset kalatalousyrittäjät taas vastustavat sitä.
Vakka-Suomen kalastuspuistohankkeen vetäjä Petri Rannikko kertoo hieman yllättyneensä puiston venymisestä näin etelään, sillä kalastuspuisto on jo statuksensa saanut ja hieman varojakin elinkeinon kehittämiseen.
- Kansallispuiston osaltahan puhutaan yleensä ympäristönsuojelun kehittämisestä, vaikka meillä olisi oikeastaan tarve kehittää kaikkia käyttömuotoja vesialueella, hän toteaa.
Kalastajilla huoli elinkeinostaan
Kalastaja Seppo Lamberg muistuttaa, että jo vuonna 2002 Uusikaupunki ja muut alueen kunnat tekivät kielteisen päätöksen kansallispuistosta juuri kalastuksen, kalankasvatuksen ja kalanjalostuksen alueellisen merkittävyyden takia.
- Meidän tietojemme mukaan kalankasvatus tulee kielletyksi. Meillä on täällä suuret jalostuslaitokset ja tukut, jotka ostavat kalaa, ja niiden toiminta vähenisi ja varmasti hiipuisi kokonaan. Sitä myötä myöskin kalastajien mahdollisuudet myydä kalaa vähenisi tai loppuisi, maalailee Lamberg kalastajien kauhukuvia.
Myös hylkeiden ja muiden kalastajien elinkeinoa haittaavien eläinten metsästys on yleisesti kansallispuistoalueilla kiellettyä, joten sekin huolettaa kalastajia.
- Kyllä siinä käytännössä kävisi niin, että täällä kalastus ja koko kalatalous loppuisi, synkistelee Lamberg.
Nykyinen ympäristölupapolitiikka on kalastajien mielestä hyvin tiukka rannanläheisillä alueilla, ja jos ulkomerelle tulee kansallispuisto, jossa kalankasvatus on kielletyä, niin lopputuloksena on sumppu, joka lopettaa koko elinkeinon.
Erikoissuunnittelija Jouko Högmander vahvistaa, ettei Metsähallituksen hallinnoimia vesialueita tulla vuokraamaan kalankasvatukseen.
- Tämä linja meillä on siitä riippumatta, tehdäänkö kansallispuistoa vai ei, paaluttaa Högmander.
Uudenkaupungin edustalla Metsähallituksella on vesialueita Högmanderin arvion mukaan viitisenkymmentä hehtaaria, ja avomerellä kymmeniä tuhansia hehtaareita. Uudenkaupungin saaristossa on yksityisiä vesialueita noin 30 000 hehtaaria, ja niillä kalankasvatus saa Metsähallituksen puolesta jatkua.
Suojellaanko jo suojeltua?
Kansallispuiston vastustajien mukaan nyt tekeillä olevat ratkaisut näkyisivät kalatiskeillä ja ruokapöydissä aina pääkaupunkiseutua myöten.
- Kun esimerkiksi Helsingin kuluttajille lähtee tuhansien kilojen eriä kasvatettua kirjolohta tai siikaa, niin siinä samassa kuormassa pystytään kuljettamaan pieniä määriä luonnonkalaa. Jokainen ymmärttää, että Uudestakaupungista ei kannata lähteä erikseen kuljettamaan 20 kiloa kuhaa Helsinkiin, valottaa Rannikko.
Tärkeimpiä luontoarvoja on turvattu alueella niin Natura- kuin hylkeiden suojeluohjelmallakin, joten kalastajien on vaikea nähdä kansallispuistossa mitään lisäarvoa.
Metsähallituksen erikoissuunnittelija Jouko Högmanderin alueella on merkittäviä matalikoita, jotka ovat tärkeitä luonnonsuojelullisesti.
- Ne ovat kalojen kutu- ja syönnösalueita, lintujen pesimä-, ruokailu- ja lepoalueita. Lisäksi tänne on tulossa muita käyttöpaineita, esimerkiksi tuulivoimapuistot ovat nyt ajankohtaisia. Myös vedenalainen soranotto on herättänyt paljon keskustelua Selkämerellä. Kansallispuistoon kuuluvilla alueilla voidaan ja tuleekin harjoittaa kalastusta, mutta sinne ei rakenneta tuulivoimaa eikä oteta soraa meren pohjasta, toteaa Högmander yks'kantaan.
Petri Rannikko kertoo kuulleensa, että EU-tasolla ollaan kehittämässä merten aluesuunnittelua ja rannikkoalueiden yhdennetyn käytön suunnittelua nimenomaan niin, että tarkastellaan kaikkia käyttömuotoja, kuten tuulivoimaa, virkistyskäyttöä, kalataloutta ja luonnonsuojelua yhtäaikaa.
- Se on tämän päivän trendi, ja me näemme tämän kansallispuiston hieman vanhanaikaisena tapana hoitaa näitä asioita.
YLE Turku
Lähde: Yle.fi
|
| Hakusanat: selkämeri,kansallispuisto |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Keskustele tästä kalastusuutisesta! >>
Onko sinulla jokin kalastukseen liittyvä ajankohtainen uutinen? Näitkö jonkin kalastukseen liittyvän uutisen netissä tai lehdessä? Toimita se tällä lomakkeella uutispalveluumme, jonne koetamme kerätä ihan kaikki suomen kalastusuutiset!

UUTTA!!
Klikkaa alla olevaa nappia ja lisää Kalassa.netin Kalastusuutiset iGoogle-aloitussivullesi! RSS-Syöte: http://www.kalassa.net/rss.xml

Kuhasaaliit kasvavat lämpiminä kesinä |
|
Kategoria:
Lähettäjä:daiwa2 |
Lähetetty: 23.9.2011
Lähde: Iltalehti |
Kuhien määrä kasvaa Suomen rannikkovesissä parhaiten lämpiminä kesinä.
Kuhat syövät ja lisääntyvät matalissa rannikkovesissä, jotka lämpiävät helposti.
Asia käy ilmi tutkimuksesta, jossa selvitettiin vuosien 1980-2008 kuhasaaliiden ja lisääntym...

|
| Hakusanat: Kuha,kuhasaaliit, kasvavat, paranevat,lämmin kesä,lämpimmämmät kesät |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Kainuun työttömiä koulutetaan kalastajiksi |
|
Kategoria: Ammattikalastus
Lähettäjä:daiwa2 |
Lähetetty: 19.8.2011
Lähde: YLE Kainuu |
Kainuun järvikalasta suurin osa jää pyytämättä, sillä ammattikalastajat ikääntyvät ja jatkajista on pula. Kotimaisen kalan kysyntä ja vientimarkkinat takaisivat menekin, mutta ammattikalastus vaatii uusilta yrittäjiltä koulutusta ja mittavia investoi...

|
| Hakusanat: Ammattikalastus,työtön,työttömiä kalastajaksi, kainuu |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Saksiniekkoja menee pitkäkyntisille |
|
Kategoria: Muut aiheet
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 28.7.2011
Lähde: Yle Tampere |
Ravustuskausi on tuonut jälleen mukanaan myös rapuvarkaudet. Pirkanmaalla saksiniekkoja on viime päivinä tiettävästi anastettu ainakin Nokialla. Rapujen lisäksi varkaille kelpaavat usein myös merrat.
Nokian poliisille varkauksista ei ole toistais...

|
| Hakusanat: Rapu, varkaat |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Rapalan koukkuihin tarttui valtava vonkale |
|
Kategoria: Yritykset
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 27.7.2011
Lähde: Talouselämä |
Rapalan toinenkin vuosineljännes sujui hyvin, vaikka ei ihan niin hyvin kuin markkinat odottivat. Liikevaihtoa yhtiö kuitenkin keräsi jälleen yhden vuosineljänneksen uuden ennätyksen verran, 81 miljoonaa euroa.
Valuuttakurssit vähän heikensivät U...

|
| Hakusanat: Rapala |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Jokirapu kestääkin ruttoa |
|
Kategoria: Muut aiheet
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 26.7.2011
Lähde: Yle Savo |
Jokirapu kestääkin rapuruttoa. Itä-Suomen yliopistossa tehdyissä tutkimuksissa on selvinnyt, että Pohjois-Savossa ja Kainuussa on yksittäisiä jokirapukantoja, jotka kestävät joitakin rapuruttotyyppejä.
Kestävyys on todettu kokeissa käytettyjen po...

|
| Hakusanat: Jokirapu, rapurutto |
Onko uutisessa korjattavaa? |
Merilohia siirretään Kokemäenjokeen |
|
Kategoria: Vesistöt
Lähettäjä:Timpe |
Lähetetty: 16.6.2011
Lähde: Yle Tampere |
Kokemäenjoella kokeillaan merilohien siirtoa. Ensimmäiset Porin edustalta pyydetyt lohet on jo siirretty Pirkanmaalle Kuloveteen, ja syksyllä siirretään lohien lisäksi myös taimenia Kokemäenjoen keskiosiin ja Loimijoen alaosaan.
Tavoitteena on sel...

|
| Hakusanat: Merilohi, poikanen, Kokemäenjoki |
Onko uutisessa korjattavaa? |
|